انواع عرقیات گیاهی و خواص آن

خواص انواع عرقیات گیاهی

خواص انواع عرقیات گیاهی


انواع عرق گیاهی و خواص آن

عرق نعنا:
از قدیم تا به حال همه ما شنیده ایم که وقتی کسی دچار دل درد می شود به او توصیه می شود که از عرق نعنا استفاده کند. باید گفت که این موضوع از لحاظ علمی نیز ثابت شده است. فقط تنها نکته ای که در مصرف این گیاه وجود دارد این است که همراه با غذا صرف شود و از خوردن هر روزه این گیاه خودداری شود.

عرق بید مشک:
از گیاه دارویی بیدمشک جهت معطر شدن شربت استفاده می کنند. درختان بیدمشک اولین درختانی اند که در فصل بهار می رویند و جالب است که بدانید گل های این درختان زودتر از برگشان می شکفد. در ارتباط با خواص عرق بید مشک می توان گفت که برای تقویت قلب و دستگاه گوارش و افزایش اشتها و آرامش اعصاب و روان مناسبند.

عرق کاسنی:
گیاه کاسنی گیاهی است که در بیشتر نقاط جهان یافت می شود. فواید عرق کاسنی بسیار زیاد است و مهم ترین آن آرامش بخش بودن کاسنی است. افرادی که به داروهای شیمیایی اعتقاد ندارند و ترجیح می دهند با عرقیات خود درمانی کنند از عرق کاسنی می توانند برای درمان دیابت و عفونت بارداری، کبد چرب، نقرس، هپاتیت، تصفیه خون و کاهش وزن استفاده کنند.

عرق رازیانه:
طعم شیرین گیاه رازیانه باعث شده از عرق حاصل از رازیانه در شربت ها استفاده شود. اگر به دنبال گیاهی می گردید که سرشار از ویتامین باشد باید گفت گیاه رازیانه با داشتن ویتامین های A، B6، K و C مورد توجه بسیاری از پزشکان قرار گرفته و برای درمان درد گلو و معده و کم خونی کاربری زیادی دارد.

عرق شاطره:
مهم ترین ویژگی عرق شاطره اشتها آور بودن آن است که خوردن این عرق به افراد لاغر به شدت توصیه می شود. درمان عفونت های پوستی، قارچ های جلدی، کاهش غلظت خون و درمان اگزما نیز با خوردن عرق شاطره برطرف می شود.

عرق خارشتر:
سنگ کلیه می تواند خیلی آزار دهنده باشد اما می توان با روش گیاهی آن را درمان کرد. یکی از گیاهانی که برای دفع سنگ کلیه از عرقش استفاده می کنند، خارشتر است که برای تولید عرق خارشتر، گیاه خارشتر را با آب می جوشانند و با تقطیر بخار آن مایعی به دست می آورند که عرق خارشتر نام دارد.

عرق زنیان:
زنیان گیاهی است که جدا از ادویه های متنوعی که از آن تهیه می کنند برای رفع مشکلات دستگاه گوارش و هضم غذا نیز مورد استفاده قرار میگیرد. از طرف دیگر تقویت کننده قوی برای ریه و دستگاه تنفسی نیز می باشد پس اگر با مشکلاتی که گفته شد رو به رو هستید همواره کمی عرق زنیان را به نوشیدنی خود اضافه کنید.

عرق بهارنارنج:
برای افرادی که دائم دچار سردرد شده و تپش قلب دارند؛ استفاده از عرق بهارنارنج پیش از خواب و با چای خوب است. عرق بهار نارنج بسیار ملایم و حمام کردن با آبی که همراه عرق بهار نارنج است باعث می شود پوستتان مثل ابریشم نرم شود و در تمام روز احساس خوبی داشته باشید.

عرق بادرنجبویه:
در گذشته که درمان بیماری ها گیاهی بود و داروهای شیمیایی وجود نداشت ابوعلی سینا است برای تقویت قلب و آرام کردن درد معده بیماران از عرق گیاه مورد علاقه اش که بادر نجبویه بود استفاده می کرد.

عرق زیره:
برای کسانی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برند کمی عرق زیره می تواند معجزه گر باشد و با خاصیت چربی سوزی و ضد اشتها بودن جلوی چاقی را بگیرد.

گیاه بابا آدم:
گیاه بابا آدم در مناطق مرطوب و معتدل می روید و برای برطرف کردن بیماری های پوستی مانند جوش استفاده می شود.

عرق گزنه:
خواص عرق گزنه به قدری زیاد است که در این متن نمی گنجد، اما اگر بخواهیم به صورت کلی با این گیاه پرفایده آشنا شویم می شود گفت در درمان درد عضلات، بهبود سلامت قلب و عروق، حفظ سلامت کلیه ها ، بهبود گوارش، تقویت سیستم ایمنی ، ارتقاء کیفیت پوست و درمان دستگاه تنفسی نقش موثری دارند.