واکسن آنفولانزا بزنم یا خیر؟

با نزدیکی به فصل توزیع و تزریق واکسن آنفولانزا نگرانی ها در مورد زمان تزریق ، مزایا و عوارض این واکسن زیاد می شود .

بیشترین شیوع آنفولانزا از مهرماه تا اردیبهشت ماه است.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا :
اواخر شهریور ماه و مهر ماه می باشد.

با واکسن آنفولانزا آشنا شوید
موارد آنفولانزای گزارش شده در سال همان آنفولانزای فصلی شامل سویه‌های H۱N۱,H۲N۳,B است. که در این میان سویه H۱N۱ از قدرت بیماری‌زایی بیشتری برخوردار است .

ایمنی‌زایی واکسن آنفولانزا : تنها بر علیه سویه‌های ذکر شده بیماری آنفولانزا بوده و هیچ کارایی علیه سایر سویه‌های بیماری آنفولانزا و همچنین بیماری سرماخوردگی ندارد.

واکسن‌های آنفولانزای ثبت شده در کشور که از طریق مراجع قانونی توزیع می‌شود، سویه‌های سه گانه ویروس آنفولانزای شایع را پوشش می‌دهد و از نظر ایجاد سطح ایمنی و اثربخشی مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

آیا واکسیناسیون آنفولانزا برای همه افراد ضروری است؟
واکسیناسیون همگانی آنفولانزا ضرورتی ندارد و فقط برای افراد با ریسک بالا مثل بیماران با نقص ایمنی یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند: بیماری‌های قلبی عروقی، آسم و دیابت با تجویز پزشک توصیه می‌شود.

همچنان رعایت اصول بهداشت فردی و پرهیز از تماس با افراد آلوده، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفولانزا است .

تزریق واکسن آنفولانزا برای چه افرادی توصیه می شود؟
افراد با سن ۶۵ سال و بالاتر، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی آنها.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن عملکرد کلیه.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری ها یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیو تراپی.
کودکان و نوجوانان شش ماهه تا ۱۸ ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفولانزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند.
میزان و روش تجویز
مقدار مصرف برای بزرگسالان و کودکان و بزرگ تر از ۳۶ ماه ۰.۵ میلی لیتر (دوز کامل) است. در کودکان بین شش تا ۳۵ ماه، اطلاعات بالینی محدود بوده و مقادیر ۰.۲۵ الی ۰.۵ میلی لیتر مصرف شده است. کودکانی که برای اولین بار واکسن دریافت می کنند، لازم است بعد از گذشت دست کم چهار هفته، دوباره واکسن دریافت کنند. واکسن به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق می شود.

شرایط نگهداری واکسن آنفولانزا چگونه است؟
مطلوب‌ترین حالت نگهداری واکسن آنفولانزا در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد یعنی دمای نگهداری در یخچال به شرط محافظت از یخ زدگی واکسن است، لذا باید دمای یخچال به نحوی تنظیم ‌شود که از یخ زدگی جلوگیری شود.

در صورتی که پس از تهیه واکسن از مرکز توزیع مجاز، بلافاصله تزریق آن انجام شود جای نگرانی وجود ندارد. در صورت نیاز به زمان بیشتر جهت نگهداری و یا حمل و نقل می‌توان واکسن را همراه یخ خشک دریافت و در اولین زمان ممکن به یخچال انتقال داد.